Нова українська школа: здобутки, проблеми та завдання щодо подальшої реалізації реформи

25 лютого 2019 року відбулася щопонеділкова апаратна нарада за участю заступника голови облдержадміністрації Сергія Коваленка на якій було розглянуто питання НУШ (доповідач - начальник управління освіти, науки, молоді та спорту Володимир Таборанський).

Зміст НУШ

Нова українська школа - це ключова реформа Міністерства освіти і науки,  головна мета якої створити школу, де буде приємно навчатись і яка даватиме учням не тільки знання, а й вміння застосовувати їх у житті.

За Концепцією Нової української школи дитині недостатньо дати лише знання, важливо навчити користуватися ними. Знання та вміння, взаємопов’язані з ціннісними орієнтирами учня, формують його життєві компетентності, потрібні для успішної самореалізації у житті, навчанні та праці.

Загальна тривалість повної загальної середньої освіти збільшиться до 12 років. Випускник школи має бути особистістю, інноватором, патріотом.

Реформа передбачає суттєву зміну структури середньої школи, щоб максимально врахувати фізичні, психологічні, розумові здібності дитини кожної вікової групи.

  Перший цикл початкової освіти допоможе учневі звикнути до шкільного життя. А саме:

 • навчальні завдання і час на їхнє виконання визначаються відповідно до (із урахуванням) індивідуальних особливостей школярів;
 • навчальний матеріал можна інтегрувати в змісті споріднених предметів або вводити до складу предметів у вигляді модулів;
 • обсяг домашніх завдань обмежено;
 • навчання організовано через діяльність, ігровими методами як у класі, так і поза його межами;
 • учитель має свободу вибору (створення) навчальних програм у межах стандарту освіти;
 • запроваджено описове формувальне оцінювання, традиційних оцінок немає;
 • найважливіше завдання вчителя – підтримувати в кожному учневі впевненість і мотивацію до пізнання.

        Державна підсумкова атестація здобувачів початкової освіти буде здійснюватися лише для моніторингу якості освітньої діяльності закладів.

        Базова середня освіта - навчання буде здебільшого предметним. Частину часу буде відведено на предмети за вибором. Після завершення базової середньої освіти результати навчання будуть оцінюватися через державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього незалежного оцінювання.

        У рамках профільної освіти старшокласник зможе обирати одне з двох спрямувань навчання:

 • академічне, із поглибленим вивченням окремих предметів з орієнтацією на продовження навчання в університеті;
 • професійне, яке поряд зі здобуттям повної загальної середньої освіти забезпечує отримання першої професії (не обмежує можливість продовження освіти).

      Здобуття профільної середньої освіти за академічним спрямуванням буде здійснюватися в академічних ліцеях – як правило, в окремих закладах освіти. Буде створено мережу академічних ліцеїв на зразок мережі професійних ліцеїв, тобто третій ступінь школи буде відокремлено від другого ступеня.

        В академічних ліцеях перший рік навчання буде перехідним. На цьому етапі учень ще зможе змінити профіль навчання. Учні матимуть право обирати не лише предмети, а й рівні їхньої складності.

        Випускники академічних ліцеїв будуть проходити державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього незалежного оцінювання.

        Профільну середню освіту за професійним спрямуванням здобуватимуть у професійних ліцеях та профільних коледжах.

        Випускники професійних ліцеїв та коледжів будуть проходити державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього незалежного оцінювання. За умови успішного проходження ДПА у формі ЗНО випускники професійних ліцеїв та коледжів зможуть вступати до ВНЗ, а випускники коледжів – навчатися у ВНЗ за скороченою програмою.

Важливими виступають принципи зонування класного приміщення.

Рекомендується для учнів початкових класів створити 8 навчальних осередків:

 1. навчально-пізнавальної діяльності (з партами/столами)
 2. змінні тематичні осередки (дошки/фліп-чарти/стенди для діаграм з ключовими ідеями);
 3. гри (настільні ігри, інвентар для рухливих ігор);
 4. художньо-творчої діяльності (полички для зберігання приладдя та стенд для змінної виставки дитячих робіт);
 5. куточок живої природи для проведення дослідів (пророщування зерна, спостереження та догляд за рослинами, акваріум);
 6. відпочинку (з килимом для сидіння та гри, стільцями, кріслами-пуфами, подушками з м’яким покриттям);
 7. дитяча класна бібліотечка;
 8. осередок вчителя (стіл, стілець, комп’ютер, полиці/ящики, шафи для зберігання дидактичного матеріалу тощо).

Виходячи з вищевикладеного рекомендуємо провести розширення площ класних кімнат, де існує така технічна можливість, виділити нові сусідні приміщення, облаштувати коридори та рекреації для роботи 8-ми зон.

Дидактичне наповнення відіграє не менш важливу роль в освітньому процесі за концепцією Нової української школи. Сучасне дидактичне наповнення, яке передбачається для використання в НУШ, в корені відрізняється від попереднього наповнення. Практика, наочність, креативність у використанні - ось головні постулати сучасної дидактики.

З метою реалізації Концепції «Нова українська школа» в області вжито наступні заходи:

 • здійснено підготовку вчителів, які викладатимуть у 1-х класах у 2018/2019 н. р. (онлайн-курс та 3 очні сесії у КЗ «Кіровоградський інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського»), підготовлено 1941 вчителів 1-х класів;
 • у всі заклади загальної середньої освіти доставлено ігрові набори Six Bricks (лего);
 • всіх учнів 1-х класів забезпечено підручниками;
 • обладнано освітнього середовища у 1-х класах, на що витрачено 28 млн. грн., а саме: придбано нові одномісні парти, дидактичні матеріали, принтери, інтерактивні дошки.

З 1 вересня 2018 року всі першокласники України навчаються за новим Державним стандартом початкової освіти.

У 2018/2019 навчальному роців області608 класів, в яких навчається 10955 учнів, що складає 100%, запрацювали за програмою Нової української школи. З них 29 класів у яких навчається 744 учні впроваджують освітні програми, що не є типовими, але відповідають складовим Нової української школи.

Проведення всеукраїнського експерименту на базі закладів загальної середньої освіти

Управління освіти, науки, молоді та спорту облдержадміністрації активно долучилося до виконання наказу Міністерства освіти і науки України від 13.07.2017 р. №1028 «Про проведення всеукраїнського експерименту на базі загальноосвітніх навчальних закладів». В експерименті, вже другий рік,  беруть участь чотири заклади загальної середньої освіти Кіровоградщини, а саме:

 1. Комунальний заклад «Навчально-виховний комплекс «Гімназія – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1» Бобринецької міської ради Кіровоградської області,
 2. Комунальний заклад "Навчально-виховне об"єднання № 25 "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, природничо-математичний ліцей, центр позашкільного виховання "Ліра" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області",
 3. Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 7 Світловодської міської ради Кіровоградської області,
 4. Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів №15 Олександрійської міської ради Кіровоградської області.

Субвенція НУШ

Для підтримки реформи державою було виділено 1,38 мільярда гривень, у тому числі для оснащення 1-х класів Кіровоградської області 34803,8 тис.грн.

У 2018 році органами управління освітою райдержадміністрацій, міських рад та об’єднаних територіальних громад використано кошти зазначеної субвенції у сумі 28010,7 тис. грн., а саме:

 • на закупівлю дидактичних матеріалів для учнів початкових класів, що навчаються за новими методиками відповідно до Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року – 9885,4 тис. грн.;
 • на закупівлю сучасних меблів для початкових класів нової української школи – 9897,1 тис. грн.;
 • на закупівлю комп’ютерного обладнання, відповідного мультимедійного контенту для початкових класів нової української школи – 4935,5 тис. грн.;
 • витрати на відрядження вчителів, асистентів вчителів закладів загальної середньої освіти з інклюзивним та інтегрованим навчанням та заступників директорів закладів загальної середньої освіти для підвищення кваліфікації – 3292,7 тис. грн.

В області відкрито 4 інноваційні навчально-тренінгові класи, оснащені мультимедійними дошками та сучасними ноутбуками. Один із тренінгових класів встановлено у комунальному закладі «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського», що дає можливість підвищувати кваліфікацію вчителів в режимі он-лайн та в режимі відеоконференцій.

Також навчально-тренінгові класи відкрито у комунальному закладі «Навчально-виховне об'єднання «Спеціалізований загальноосвітній навчальний заклад І ступеня «Гармонія» - гімназія імені Тараса Шевченка - центр позашкільного виховання «Контакт» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області», навчально-виховному комплексі «Голованівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Т.Г.Шевченка-гімназія» Голованівської районної ради Кіровоградської області, навчально-виховному комплексі  «Олександрійський колегіум - спеціалізована школа» Олександрійської міської ради.

Класи придбано за рахунок субвенції на 800,0 тис. грн.: Голованівський район - 265,0 тис. грн.; м. Кропивницький  - 270,0 тис. грн.; м. Олександрія - 265,0 тис. грн.

Завдання на 2019 рік

Райдержадміністраціям, міським радам, ОТГ:

1. Забезпечити підготовку вчителів початкових класів та вчителів-предметників, які викладатимуть за програмами Нової української школи у 2019/2020 навчальному році.

Термін виконання - 01 липня 2019 року

2. Забезпечити перші класи, які навчатимуться у 2019/2020 навчальному році одномісними партами відповідно до кількості учнів та дидактичними матеріалами, принтерами, персональними комп’ютерами відповідно до кількості класів.

Термін виконання - до 01 серпня 2019 року

3. Забезпечувати своєчасне отримання нових надходжень підручників для 1-х класів від комунального підприємства «Регіональне інформаційне поліграфічне агентство» Кіровоградської обласної ради та їх доставку до закладів загальної середньої освіти.

Термін виконання - протягом тижня після   доставки підручників до комунального підприємства

4. Здійснити моніторинг наявності підручників 1-х класів та вжити заходи щодо забезпечення ними учнів відповідно до потреби;

Термін виконання - до 01 липня 2019 року

5. Організувати впровадження закладами загальної середньої освіти різноманітних форм навчання батьків учнів з метою формування у них спеціальних знань про розвиток дитини та дотримання принципів педагогіки партнерства.

Термін виконання - до 01 липня 2019 року

6. Організувати роботу щодо висвітлення питань з впровадження Нової української школи на офіційних сайтах закладів освіти, органів управління освітою та у засобах масової інформації.

Термін виконання - протягом 2019 року

7. Забезпечити контроль за оплатою 30% за престижність педагогічним працівникам вчителям, які викладають у 1-х класах закладів загальної середньої освіти.

Термін виконання - щомісяця

Управлінню освіти, науки, молоді та спорту облдержадміністрації:                                                                       

1. Забезпечити координацію реалізації  концепції «Нова українська школа» у закладах загальної середньої освіти області.

Термін виконання - протягом 2019 року

2. Забезпечити подальший методичний супровід пілотних шкіл з впровадження нового Державного стандарту початкової освіти.

Термін виконання: протягом 2019 року

3. Забезпечити умови для підвищення кваліфікації вчителів початкової школи,  вчителів, які працюватимуть щодо впровадження нового Державного стандарту початкової освіти у 2019/2020 навчальному році шляхом проведення семінарів, курсів, тренінгів тощо.

Термін виконання - до 01 липня 2019 року

4. Забезпечити контроль за використанням в області коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа».

 Термін виконання - до 01 вересня 2019 року