Створення умов для рівного доступу кожної дитини до якісної освіти незалежно від стану її здоров’я – одне з пріоритетних завдань освітянської галузі області

З 2011 року в області розпочато роботу щодо впровадження інклюзивної форми навчання у закладах дошкільної та загальної середньої освіти.

Одними з перших розпочали успішно впроваджувати інклюзивну форму навчання у закладах освіти м. Кропивницький, м. Знам’янка, м. Світловодськ, Гайворонського, Добровеличківського, Кіровоградського, Маловисківського, Новоархангельського, Олександрівського, Олександрійського районів.

У жовтні 2017 року створено перший в області інклюзивно-ресурний центр (ІРЦ) у Маловисківському районі.

17 квітня 2018 року був підписаний Меморандум про співпрацю щодо створення 20-ти інклюзивно-ресурсних центрів в області між Благодійним фондом Петра Порошенка та Кіровоградською обласною державною адміністрацією.

На даний час в області функціонують 20 інклюзивно-ресурсних центрів, з них: 5 – у містах обласного значення; 13 – у районах; 2 – в об’єднаних територіальних громадах.

Зокрема, в обласному центрі, у м. Кропивницькому, відповідно до кількості дітей з особливими освітніми потребами функціонують 3 ІРЦ.

У районах та об’єднаних територіальних громадах, у яких немає ІРЦ, послуги надаватимуться спеціалістами центрів, які розташовані найближче.

Кількість штатних працівників у створених ІРЦ - 145 осіб, заробітна плата яким виплачується за рахунок освітньої субвенції. До роботи в ІРЦ залучені фахівці – дефектологи, логопеди, психологи – працівники ліквідованих психолого-медико-педагогічних консультацій та спеціальних шкіл-інтернатів.

На базі комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» створено ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти, який проводить з педагогами закладів освіти курси, лекції, семінари, тренінги з питань сучасних підходів до формування ключових компетентностей учнів з особливими освітніми потребами, надає методичну допомогу фахівцям районних та міських інклюзивно-ресурсних центрів.

Завдяки державній підтримці на забезпечення діяльності 20-ти новостворених ІРЦ було передбачено 2267,0 тис. грн.

Створені ІРЦ надають послуги дітям з особливими освітніми потребами області, які навчаються за інклюзивною та індивідуальною формою навчання за станом здоров’я.

Робота у даному напрямку продовжується. Управлінням освіти, науки, молоді та спорту облдержадміністрації рекомендовано керівникам органів управління освіти райдержадміністрацій, міськвиконкомів, об’єднаних територіальних громад, на територіях яких не функціонують ІРЦ, розглянути питання їх створення у 2020 році.

Більше фото