Впровадження інклюзивної освіти в області

14 травня 2018 року на апаратній нараді у голови обласної державної адміністрації розглянуто питання «Про впровадження інклюзивної освіти в області, основні проблеми та завдання», з яким виступив начальник управління освіти, науки, молоді та спорту облдержадміністрації Таборанський В.П.

Зокрема, зазначив, що в області робота з впровадження інклюзивної освіти розпочалася з 2011 року.

Одними з перших розпочали успішно впроваджувати інклюзивну форму навчання м. Кропивницький, м. Знам’янка, м. Світловодськ, потім долучилися Гайворонський, Добровеличківський, Кіровоградський, Маловисківський, Новоархангельський, Олександрівський, Олександрійський райони.

Перш за все було визначено базові заклади освіти з впровадження інклюзивного навчання, введено ставки асистентів вчителів до штатних розписів закладів загальної середньої освіти з інклюзивними класами, запроваджено курси підвищення кваліфікації педагогічними працівниками, які працюють з дітьми з особливими освітніми потребами у закладах освіти області.

За останні три навчальні роки спостерігається динаміка збільшення кількості дітей, які навчаються інклюзивно, а саме: з 65 учнів у 2014 році до574 учнів у 2018 році. У даний час працюють 117 асистентів вчителя.

На базі комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» створено ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти.

В області прийнято рішення про створення 20 інклюзивно-ресурсних центрів  (13 у районних центрах, 4 – у міських обласного значення, 2 – в об’єднаних територіальних громадах).

Вже діють інклюзивно-ресурсні центри у Маловисківському районі та м. Кропивницький.

У 2017 році вперше виділеносубвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами пропорційно чисельності, які навчаються у загальноосвітніх навчальних закладах за інклюзивною формою навчання та у спеціальних класах загальноосвітніх навчальних закладів у сумі 6,7 млн. грн.

У 2018 році виділено 18,2 млн. грн.

У зв’язку з розвитком інклюзивної освіти в області протягом останніх трьох років зменшується кількість спеціальних шкіл-інтернатів обласного підпорядкування, діти мають можливість отримувати спеціальну освіту за місцем проживання.

Інклюзивне навчання є альтернативою спеціальній освіті, воно значно розширює її можливості. Школи з інклюзивним навчанням мають працювати у тісному зв`язку із спеціальними закладами освіти, використовуючи напрацьовані методики роботи з дітьми тієї чи іншої нозології, залучати до консультування спеціалістів із багаторічним досвідом роботи з такою категорією дітей.

Робота у даному напрямку продовжується.