Майбутні артисти цирку навчаються в Михайлівській ЗШ І-ІІІ ступенів на Кіровоградщині

Вже  сімнадцять  років поспіль вихованці народної  естрадно-циркової студії «Едельвейс» Олександрівського  районного центру дитячої та юнацької творчості   зберігають і популяризують циркове мистецтво на Кіровоградщині своїми видовищними та оригінальними номерами, є активними учасниками, лауреатами та переможцями  всеукраїнських та регіональних фестивалей-конкурсів циркового мистецтва, реалізовуючи  творчий потенціал та довершеність виступів на сцені.

Очолюють колектив, який працює  на базі Михайлівської ЗШ  І – ІІІ ступенів, у складі   89   учасників віком від 5 до 16 років, об'єднаних в шість груп,  закохані у світ дитинства - країну щастя і добра -  подружжя  Ніни Олександрівни та  Василя Івановича Мажарів.

Досконале знання  улюбленої  справи, дивовижне уміння любити й поважати дітей та будувати  взаємини на засадах партнерства допомагають їм у створенні  належних  організаційно-педагогічних умов циркового мистецтва,   формуванні   естетичного смаку,   вихованні  у них  потреби та уміння бачити прекрасне в мистецтві.

Як повідомила в розмові  директор Кіровоградського обласного центру дитячо-юнацької творчості Ганна Суркова,  художній колектив з Михайлівки є єдиним в області, який працює за напрямком цирковий жанр і має своє творче обличчя.

Головною       метою  народної естрадно -  циркової студії   «Едельвейс»  є  згуртування  сільських школярів у  дружний колектив. На заняттях вони вдосконалюють  фізичні  та рухові якості, трюкову техніку,  оволодівають  руховою культурою, пластичною, хореографічною та акторською майстерністю, - відзначає  директор Олександрівського районного центру дитячої та юнацької творчості  Жанна Скрипник. - На сьогодні до репертуарного списку народного так і естрадного плану включено  25   різних композицій. Серед них: еквілібр на моноциклі, еквілібр на котушках, антипод, еквілібр на ходулях, повітряна трапеція та стрибкова акробатика. Для  кожної композиції використовуються  сучасні циркові костюми, які шиємо самі, однак не гребуємо допомогою, яку нам надають благодійники та спонсори, яким подобаються виступи вихованців студії.

-Якими були перші кроки в роботі з колективом ? - цікавимося у його  керівника, вчителя початкових класів за освітою Ніни Мажари.

- Завжди   розпочинаємо свою роботу з вивчення вихованцями  пластичних рухів, жонглювання, а вже далі - розучуємо вправи хула-хупи, працюємо над розвитком у них  хореографічних здібностей, акторської майстерності. - Прагнемо, щоб репертуар відповідав виконавським можливостям і віковим категоріям, а виступи юних аматорів сцени супроводжувалися встановленням контакту з глядачем. Працюю разом   із чоловіком за  програмою гуртка естрадно-циркового мистецтва,   схваленою Міністерством освіти і науки України. Особливу увагу звертаємо на  дітей з багатодітних сімей, дітей -інвалідів, дітей  з малозабезпечених сімей, залученням їх до знайомства з азами циркового мистецтва, вирішення гуртківцями організаційних, творчих та виховних завдань. Скажу ще одне. У нашому творчому колективі організовано учнівське самоврядування, панує довіра, підвищується відповідальність за колектив і перед колективом, а  під час занять ми вчимо вихованців працювати з реквізитом, засвоювати прийоми страхування та само- страхування, поєднувати акробатичні здібності та фізичні якості, зокрема, спритність, витривалість, силу, координацію, швидкість реакції, відчувати  музику як засіб оформлення циркових номерів.

Слід відзначити, що в роботі з дітьми керівники колективу працюють над оволодінням різноманітними видами циркової діяльності, зокрема пізнавальної та  художньо – естетичної, які сприяють гармонійному розвитку  особистості кожної  дитини.

Із творчим складом колективу автор цих рядків  познайомився під час  педагогічного форуму працівників освіти області у серпні  в Олександрівці, до якого готувалися свої номери й маленькі циркачі сільської школи. Дуже раділи вони вдячним словам голови облдержадміністрації  Сергія Кузьменка, який із задоволенням спілкувався з  після їхнього виступу.  Тому   недоречним  вважав запитання  про те, чи подобається   працювати в народній естрадно - цирковій  студії, бо на власні очі  як горіли їхні оченята бажанням виступити якнайкраще перед  численними  гостями заходу.

- За роки діяльності колективу отримали позашкільну освіту з циркового жанру 50 дітей.

З них 18 випускників продовжили навчання у вищих навчальних закладах, де стали активними пропагандистами циркового мистецтва, а троє  нинішніх випускників планують продовжити навчання у  Київському  державному училищі естрадно-циркового мистецтва, - продовжує розповідь про  колектив районного центру дитячої та юнацької творчості Жанна Скрипник. - Вихованці студії беруть активнуучасть у концертах художньої самодіяльності, в обласних та Всеукраїнських заходах. Зокрема, вони нагороджені Дипломами  VІІ Міжнародного фестивалю дитячої творчості, присвяченого Дню Землі,  І  обласного конкурсу естрадно-циркових колективів та окремих виконавців «Зіркова арена», Дипломами різних ступенів  Міністерства освіти та науки   України  за участь у Всеукраїнському фестивалі дитячої та юнацької творчості «Чисті роси» та Українського центру позашкільної освіти за участь у Всеукраїнському фестивалі естрадно-циркового мистецтва « Але-ап!» (м. Скадовськ). А ще вони брали участь   у   гала-концерті з нагоди проведення в обласному центрі  Всеукраїнського семінару з художньо-естетичного виховання, ставали  неодноразовими учасниками  церемонії відкриття концертного сезону  в обласній дитячій  філармонії.

Слухав я розповіді учасників колективу і його керівників - і подумалося про те, як добре, що є серед нас ентузіасти своєї справи, які  відчувають  справжню насолоду від  роботи з дітьми, яким уміло передають свої знання, невичерпний оптимізм  та творчу наснагу для здійснення нових задумів, планів і  дитячих мрій про велику циркову арену

Анатолій Саржевський

фото автора