Бобринецький район: здобутки, проблеми та шляхи їх вирішення

Освіта і майбутнє - два ключові аспекти, із позицій яких працівниками відділу освіти, молоді та спорту Бобринецької райдержадміністрації (начальник Олексій  Різун) та педагогічними колективами навчальних закладів району аналізується стан справ в освітянському просторі району.

Як свідчать статистичні дані, що є в розпорядженні управління освіти, науки, молоді та спорту облдержадміністрації,  в районі здійснюється відповідна робота щодо  матеріального та морального стимулювання педагогічних працівників, забезпечення  рівного доступу до якісної освіти, починаючи з охоплення дошкільною освітою дітей 5-річного віку, їх адаптації до дошкільного закладу.

Педагогічним працівникам виплачується з  01 січня 2017 року 20-відсоткова надбавка за престижність педагогічної праці, підвищено 2 тарифних розряди за рахунок коштів місцевого бюджету.

Чисельність дітей у ДНЗ  (304) із розрахунку на 100 місць  за 2016 рік становила  89 дітей (по області - 81,3 дітей) 

Беручи до уваги потреби кожної сім'ї, у дитсадках організовано групи з різними режимами: у 16 групах короткотривалого перебування перебувало 164 дитини, в тому числі 16 дітей у віці 3 роки і старші.

У 2016 році  наявна динаміка більшої відвідуваності дітьми  дошкільних закладів порівняно з 2015 роком.

Минулого 2016/2017 навчального року 1461 дитина шкільного віку здобувала знання  у27навчальних закладах району, до яких 237 учнів підвозилися 12 автобусами.

Середня наповнюваність класів становила 9,7 учнів ( по області-16,1).

У трьох навчальних закладах  18 учнів здобували профільну освіту. Індивідуальною формою  навчання було охоплено 214 дітей,які не отримують в повному обсязі знань  для успішного  застосування  після закінчення школи, тому потребують організованого підвезення до інших закладів освіти.

За результатами участі в Спартакіаді серед школярів район посідає 5 місце в області. 14 школярів є переможцями обласних учнівських олімпіад.

Разом з тим із 68 цьогорічних випускників 11-х класів за результатами ЗНО не підтвердив високий рівень шкільних знань жоден із 5 претендентів на одержання медалей.

За  показником  якості освіти  район посідає 22 місце в області.

Позашкільною освітою  охоплено 1443 учнів навчальних закладів та 425 вихованців ПНЗ (127, 9 %, 2 рейтингове місце) - обласний показник -  82,4 % від загальної кількості учнів. За участю дітей в масових заходах -23 місце в області. Загальне місце в області-7.

У навчальних закладах району працює 281 педагог, з яких   90 (32%) мають вищу кваліфікаційну категорію, 72 (25, 6%) - І кваліфікаційну категорію, 43(15,3%) - ІІ кваліфікаційну категорію. 244 педагоги (86,6%) мають повну вищу освіту, 10 (3,6%) - базову вищу освіту, 26 (9,3%) - неповну вишу освіту.

За результатами атестації педагогічне звання «старший вчитель» присвоєно 34 педпрацівникам (12,І %),  педагогічне звання « вчитель-методист» - 3 (І,І%) педпрацівникам. Нагрудним знаком МОН України «Відмінник освіти України» нагороджено 8 педпрацівників. 

За результатами моніторингу доступності та якості надання освітніх послуг у 2017 році та загальною кількістю набраних балів (40) Бобринецький район займає 10 рейтингове місце в області.

Станом на 01квітня 2017 року за інформацією, озвученою під час співбесіди з керівниками органів управління освітою райдержадміністрацій,  вартість харчування на одного учня з числа учнів 1-1У класів була найменшою і за цим показником (5,5 грн.) район займає останнє місце серед сільських районів ( обласний показник - 10,0 грн.).

На недостатньому рівні органом управління освітою контролювалося минулого навчального року  питання  дотримання п. 91 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти району. Так, із 281 працюючих 225 педагогів ведуть нефахові предмети ( українська мова та література -11 осіб, математика -10 осіб, інформатика -19 осіб тощо).

Серед  вказаної вище категорії педпрацівників - директори та заступники директорів шкіл району: Буховецької, Василівської, Верхньоінгульської, Володимиро-Іллінської, Миколо-Бабанської, Рощахівської, Павлогірківської, Тарасівської, Свердловської та Сугокліівської.

Як відзначив начальник управління  освіти, науки, молоді та спорту  облдержадміністрації Володимир Таборанський: «універсальний профіль навчання в школах району свідчить про відсутність організації профільного навчання. Більшу  увагу треба приділити й своєчасній подачі інформації до управління з питань функціонування освітньої галузі для уникнення непорозумінь, зокрема, з питань організації харчування молодших школярів, як це сталося під час співбесіди,  оптимізації навчальних загальноосвітніх навчальних закладів, зменшенню ступеню малокомплектних шкіл та відкриттю НВО у складі опорних  шкіл та філій, формуванню навчального середовища, наповнюваності місць у ДНЗ на територіях великих населених пунктів,  у тому числі відкриттю  за кошти районного бюджету дошкільних груп при школах, подальшому створенню умов для надання школярам якісної освіти, зміцненню  матеріальної бази закладів освіти,  тісної співпраці з  депутатами, керівництвом Бобринецької ОТГ, відділом освіти, молоді та спорту, використанню можливостей комплексу «Олімпієць» для проведення  занять спортивних секцій із залученням до них сільських школярів. організації районних спортивно-масових заходів.

Відповідно до наказу управління освіти, науки, молоді та спорту облдержадміністрації від 12.07.2017 року «Про першочергові завдання розвитку освітньої галузі Бобринецького району» начальнику  відділу освіти, молоді та спорту Бобринецької райдержадміністрації  Різуну О.Л.  необхідно виконати поставлені першочергові завдання щодо організації в новому 2017/2018 навчальному році профільного навчання для учнів 10-х класів Буховецької, Василівської, Витязівської, Веселівської. Олексіївської, Рощахівської, Федіївської та Чарівнянської шкіл; підвезення до опорних шкіл з вищим рівнем освіти учнів, які навчаються на індивідуальній формі навчання; інклюзивного навчання для 8 дітей з особливими потребами при ЗНЗ району; усунути наявні випадки нефахового викладання предметів та нераціонального розподілу навчальних годин, у том числі керівним складом закладів освіти.

Крім створення постійно діючих моніторингових груп щодо вивчення стану фізичної культури і спорту та організації харчування  вихованців, учнів навчальних закладів і встановлення контролю за їх діяльністю,  органу управління освітою до 01.09.2017 року необхідно розробити та здійснити заходи щодо ефективної комплектації класів-комплектів у початкових класах навчальних закладів, організувати реалізацію запланованих протипожежних заходів; до 01.11. 2017 року через збільшення кількості вихованців  відкрити додаткові групи у Кетрисанівському та Кривоносівському дошкільних закладах району. 

Прес-служба управління освіти, науки, молоді та спорту облдержадміністрації